„A magyar békedelegáció utolsó jegyzékei“
100 éve írták a lapok:
A magyar békedelegáció utolsó jegyzékei.
Neuilly, február 25. (MTI szikratávirata) Február 18-án délután 3 órakor járt le a kifogások beadására szabott póthatáridő, félórával a határidő letelte előtt Praznovszky Iván és gróf Csáky István átadták Henry ezredesnek a még hiányzó jegyzékeket összes mellékleteivel együtt. Henry ezredes a jegyzékeket azonnal továbbította a békeértekezlet titkárságához. A magyar békedelegációnak igen nagy munkájába került, hogy ezt a feladatot a megszabott rövid idő alatt bevégezhette. Az átadott jegyzékek között volt a 23 számú az állampolgárság tárgyában, amelyet Bartha Richárd igazságügyi államtitkár szerkesztett. A jegyzék a kölcsönösség elvi alapján épül fel és a magyarok anyagi érdekét tartja elsősorban szem előtt. Ugyancsak közvetlenül a határidő letelte előtt adták át a magyar békemegbízottak a 27. számú jegyzéket, amely a nagy gazdasági kérdéseket tárgyalja. Ezt a jegyzéket báró Lersch Vilmos és Bartha Richárd együtt szerkesztették. A következő tárgyakkal foglalkozik a jegyzék: A magyar békefeltételeknek a magyarországi helyzethez való alkalmazása, Magyarországnak Európán kívüli érdekei, különösen a konzuli bíráskodás gazdasági, főképp vámpolitikai érdekei, a hajózás szabadsága, a Duna nemzetközivé tételével kapcsolatban, a tengeri és folyamhajózások, Magyarország fiumei érdeke. A 29. számú jegyzék, amelyet Hegedűs Loránd szerkesztett többek közreműködésével, a pénzügyi rendelkezéseket kifogásolja. Ez a jegyzék a jóvátétellel, Magyarország pénzügyi helyzetének leírásával, az államadósságok felosztásával és az Osztrák-Magyar Bank likvidálásával, a nemzeti vagyon megváltozásával, a polgári és katonai nyugdíjakkal és egyéb kérdésekkel foglalkozik. A 37. számú jegyzék a javakról és jogokról szói.
Mi van a 75 vagon liszttel ?
A főispántól nyert értesülésünk szerint a 75 vagon liszt ügye ma olyan stádiumban van, hogy a lisztet az újszegedi vámhivatal a belgrádi engedély hiján nem engedi keresztül.
A román csapatok visszavonulása a Tisza mellől.
Budapest, február 25. A Nap jelenti: A román csapatok tegnap délután kezdték meg a tiszamenti községek kiürítését, hogy visszavonuljanak a Clemenceau-féle demarkációs vonalig. Ma reggel körülbelül 10 kilométernyi területet ürítettek ki a Tisza balpartján. A magyar nemzeti hadsereg csapatai ma reggel több helyen átlépték a Tiszát, hogy megszállják a románok által kiürített területeket. Csapatainkat állandóan egy 10 kilométeres zóna fogja elválasztani a visszavonuló románoktól
A Nap jelenti Szolnokról: A magyar nemzeti hadsereg csapatai ma reggel megszállották Szajolt.
Amerikai lap Horthyról.
A Chicago Tribune párisi kiadásának hétfői számában cikket közöl Magyarországról. A fővezér — írja a lap — fenntartja a békét az országban, amely annyira belefáradt a bolsevizmusba. A cikk szerint Horthy új seregével pacifikálja az országot. Azok az amerikaiak, akiknek alkalmuk volt Horthyval érintkezni, kijelentik, hogy nincsen benne túlterjengős ambíció, egyszerű, tisztességes, lojális és hazafias magyar, aki minden porcikájában antibosevista és akinek egyetlen nagy célja az, hogy országának meghozza a békét és az alkalmat arra, hogy megéljen. Horthy a rendet fenntartja anélkül, hogy erőszakhoz folyamodnék és soha nem élt vissza katonai hatalmával A cikk végül leírja Horthynak organizáló képességét és rámutat arra, hogy a fővezér monarchista.
(Forrás: Délmagyarország, 1920. február 26, 9. évfolyam / 46. szám)