Anyaország Kiemelt 

A magyarok kétharmada azt állítja, hogy átlát a hamis híreken – tényleg így lenne?

Két nappal azután, hogy az ENSZ meghirdette a dezinformáció elleni kampányát, magyarul is elérhetővé váltak az Ipsos és a The Trust Project nemzetközi felmérésének eredményei.

A kutatásban  27 ország összesen 19 ezer lakóját kérdezték hírszerzési szokásairól és a médiába vetett bizalmáról.

Ami nem meglepő: világviszonylatban még mindig a tévé a leggyakrabban választott médium hírek beszerzésére (74 százalék), de már szorosan követik a közösségi oldalak is (72). Szintén kiemelkedő forrás hírportálok böngészése számítógépen (62 százalék) vagy applikációik használata mobilon (61), de egyértelműen leágazóban van a rádió (41) és a nyomtatott sajtó (24) világa.

Magyarország alapvetően átlagos hírfogyasztási szokásokkal bír, igaz az internetes portálokat a polgárok választjuk naponta leggyakrabban a vizsgált országok közül (64 százalék).

Bár az egész világra jellemző, hogy az ember jobban bízik magában, mint másokban,

a magyarok átlag felettinek számító önbizalommal állítják, hogy felismerik az álhíreket (a megkérdezettek 63 százaléka mondta ezt), a honfitársaikat pedig kifejezetten lenézik ezen képességüket illetően.

Mindössze 20 százaléknyian voltak, akik úgy nyilatkoztak, hogy a magyarok felismerik az álhíreket.

Összehasonlításképen: Japánban teljesen reménytelennek látják, hogy bárkinek esélye lenne tisztán látni. A japánoknak csak a 24 százaléka bízik saját magában és 15 százaléka másokban ebből a szempontból.

(Index nyomán)

Hasonló bejegyzések