Csak a kormányközeli politikusoknak jár az „akciós hitel” a bankban
A tisztesség, átláthatóság és korrupciómentesség aligha jellemez egy olyan (az állam által megvásárolt) bankot, amely hajlandó egy polgárnak hatalmas hitelt adni öt százalékos önerőért cserébe, miközben egy másik, a törvény előtt egyenértékű polgárnak húsz százalékos önerőért cserébe adna ugyanolyan nagy értékű hitelt. A Budapest Bank most már nem is titkolja, hogy az előbbi magasztos fogalmakkal egyáltalán nem illethető.
Magyarországot sok oldalról éri össztűz ilyen-olyan okokból kifolyólag, de ami egyáltalán nem hiányzik, az a jelenleg regnáló politikai réteg kivételezettségének, gőgjének és korrupt voltának majdnem mindennapos lelepleződése. A „visszaeső” politikusokkal szemben pedig zéró toleranciát kellene gyakorolni. Kellene. Rogán Antal legújabb ügye sajnos jól példázza, mennyire az egyenlők és a még egyenlőbbek országa még mindig, a rendszerváltás után harminc évvel is Magyarország. Adott ugyanis Rogán Antal, illetve a kormányzati ellenőrzés alatt álló Budapest Bank, valamint a banknak a hitelezési politikája. Amint arról az Átlátszó beszámolt, a Rogán család még a múlt év végén egy mesés hitelben részesült, amivel önmagában nincs is baj, ha a bank időről-időre minden becsületes, tőkeképes állampolgárt hasonlóan előnyös hitelekkel ajándékozna meg.
Rogánék ugyanis úgy kaptak megközelítőleg 1,6 milliárd forintos hitelt a Budapest Banktól, hogy az önrészük ennek az összegnek alig öt százaléka volt. A Polgári Válasz részéről Bencsik János képviselő utána járt, hogy a potentátoknál és kiskirályoknál valamivel átlagosabb hátterű polgártárs juthat-e hasonlóan előnyös feltételekkel megkötött hitelhez. A válasz nyilvánvaló: nem. Ahogy Bencsik a banknál tett látogatásával kapcsolatban fogalmaz, azért nem részesülhet kiemelt elbánásban, mert nem Rogán Antal.
Hozzáteszi, öt százalékos önerőre kötött szerződésre csak politikai kapcsolatokkal, a hivatalos banki szabályokat megkerülve lehet szert tenni. Mindenki másnak marad a 20 százalék önerő, ha nagyobb összegű kölcsönre vágyik. Ez a mellékelt példából kristálytisztán kirajzolódik.
Az ilyen egyenlőtlenség, azon túl, hogy súlyos kérdéseket is felvet, a magyar politikai osztályba vetett bizalmat is aláássa, miközben jogos támadófelületet biztosít, ezáltal szégyent hoz egy ennél jobb, tisztességesebb államférfiakat érdemlő országra.