Miért nem tudták előre jelezni az augusztus 20-i időjárást a magyar meteorológusok?
Politikai felhangot kapott egy ízig-vérig tudományos szakterület, miután a kormány menesztette az Országos Meteorológia Szolgálat (OMSZ) vezetését, amiért nagy valószínűséggel esőt, vihart, felhőszakadást jelzett augusztus 20-a estéjére, és erre hivatkozva a nagyszabású ünnepi tűzijátékot délután fél kettőkor lefújta a szervezésért felelős operatív törzs.
Ám a vihar elmaradt, és nem is esett a vastagon felhős, komor égből Budapesten. 75-80 százalékos esélyt adott heves esőnek, felhőszakadásnak a szolgálat, de a kisebb valószínűség jött be.
„A tegnap esti események, a tegnap délelőttig rendelkezésre álló modelleredmények, illetve az ezekből alkotott forgatókönyvek nem valósultak meg. Az akkori eredmények közül a legkevésbé valószínű történt meg. Ez a bizonytalansági faktor sajnos benne van a szakmánkban, ezt igyekeztünk kommunikálni is. Elnézést kérünk a kellemetlenségekért” – írta az OMSZ a Facebook-oldalán.
A média egy része az OMSZ súlyos tévedéséről beszélt, és arról, hogy alaposan elmérték az augusztus 20-i előrejelzést.
Hogyan lehetséges, hogy műholdképekkel, valós idejű radarképekkel, azonnali információkkal, szuperszámítógépekkel is gyakran félremegy a prognózis? A bizonytalanságnak több oka van. Az egyik, hogy hiába használnak rengeteg eszközt, a légkör az egyik legkaotikusabban változó közeg a Földön. Egy másik ok, hogy a légköri jelenségek közül az egyik legkeményebb dió a zivatarok előrejelzése.
Az OMSZ szerint augusztus 20-án a délelőtti órák végére a csapadéktömb elkezdett gyengülni és kelet felé tolódni. Északkeleti tájakon külön életet élő zivatarok alakultak ki, amelyeket felhőszakadás kísért.
A késő délutáni órák folyamán a várakozásokkal, illetve a numerikus előrejelzésekkel ellentétben nem robbant be Budapesten, csupán a Dunántúlon, a Balaton térségében és északkeleten, és az éjszaka második felétől pedig az ország keleti, délkeleti felén.
Viszont akár egy órán belül a semmiből kialakulhat egy egész várost lefedő zivatar, augusztus 20-án történt is ilyen a Balaton térségében.
Mint tudjuk, Palkovics László technológiai és ipari miniszter felmentette Radics Kornéliát és Horváth Gyulát, a magyar Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) elnökét és a szervezet szakmai elnökhelyettesét.
Bár a két vezető menesztését a közleményben nem indokolták, az ügy előzménye az lehet, hogy vasárnap kiderült: Budapesten egy tévesnek vélt OMSZ-előrejelzés alapján kellett felfüggeszteni az augusztus 20-i tűzijátékot.
(Magyar média nyomán, a fotó illusztráció)