Az USA Európába küldte a „Végítéletet”, amely rettegésben tartja Moszkvát
Szerdán landolt Izlandon a „Végítélet” nevet viselő repülőgép, amely nukleáris háború esetén légi főparancsnokságként szolgálja az amerikai haderőt. A gép hivatalosan hadgyakorlatra érkezett Európába, de a jelenlétének Moszkva nem örül.
Mint arról a minap mi is beszámoltunk, Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a törvényt, amely felfüggeszti Oroszország részvételét a hadászati támadófegyverek korlátozásáról megkötött orosz–amerikai Új START-szerződésben.
Az atomalku felmondására adott válasza lehet most az amerikaiaknak az, hogy Európába küldték az egyik Végítélet repülőgépüket, amelyet kifejezetten arra terveztek, hogy légi főparancsnokságként működjenek egy nukleáris háború esetén.
A repülőgép megérkezését az Egyesült Államok Európai Parancsnoksága (EUCOM) jelentette be a Twitteren. Bejegyzésük szerint az amerikai stratégiai parancsnokság egyes szárnyához rendelt E–6B Mercury legénysége találkozott az Egyesült Államok izlandi nagykövetével, valamint más diplomáciai és katonai vezetőkkel. A repülőgép a közlemény szerint az EUCOM területén hajt végre műveleteket.
A „Végítélet” egyike azoknak az E–4B kódnéven emlegetett és átalakított Boeing 747-eseknek, melyeket kifejezetten arra terveztek, hogy légi bázisként működjenek egy nukleáris háború esetén.
A szóban forgó légiflottát Night Watchnak nevezik, és az Egyesült Államok hadserege a hetvenes évek óta üzemelteti.
Ezekkel a repülőgépekkel kapcsolatban sok a titkosított információ, de annyit tudni lehet róluk, hogy úgy tervezték azokat, hogy kibírják egy nukleáris háború viszontagságait, így például régebbi analóg eszközök találhatóak bennük, szemben a mostani digitálisakkal, ugyanis ez utóbbiakat kiiktatnák a robbanásokat kísérő elektromágneses lökéshullámok.
Az E–4B gépeken alig van ablak, illetve kaptak egy speciális, a hőhatásoktól védő burkolatot. A gépek tetején látható „púpban” pedig több mint 65 műholdvevő és antenna található, amelyekkel tartani tudja a gép a kapcsolatot a földi egységekkel.
(Index nyomán, fotó: Chip Somodevilla/Getty Images Hungary)