Anyaország Kiemelt 

Döntött az Európai Bíróság: továbbra is lakat marad az Erasmus-pénzeken

Ha pár héten belül nem születik megoldás, nagyon sok magyar egyetemi hallgató külföldi ösztöndíja hiúsulhat meg.

Az Európai Bizottság (EB) tavaly decemberi döntése értelmében nem kaphatnak friss támogatásokat az EU által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi felsőoktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek vagy ilyen alapítványokat tartanak fenn.

A Bizottság mindenekelőtt az egyetemeket működtető allapítványok kuratóriumainak összetételét kifogásolja. A magyar kormány hajlandó lenne a testületekből kizárni a parlamenti képviselőket, minisztereket, államtitkárokat és kormánymegbízottakat, ám sajtóértesülések szerint ezzel Brüsszel még nem volna elégedett, mert minden „közhatalmi státuszban” levő személy tagságát megtiltanák.

A döntés miatt hat alapítványi formában működő egyetem májusban beperelte a EB-t az Európai Bíróságon (EUB).  A Debreceni Egyetem külön kérte a tiltó brüsszeli rendelkezés azonnali felfüggesztését. A Népszava úgy tudja, ezt az EUB elutasította, így a perben körülbelül másfél év múlva születhet ítélet.

A felperesek arra hivatkoznak, hogy az egyetemi döntéshozatal független az alapítványi kuratóriumtól.

Az ösztöndíjakat lehetővé tevő szerződések megkötésének határideje ugyanakkor vészesen közeleg. Július közepéig a Tempus Közalapítványnak és a támogatásra pályázó egyetemeknek alá kellene írniuk az idén nyáron lejáró pályázatokat megújító megállapodásokat, hogy a külföldre készülő diákok és oktatók az őszi tanév kezdetére már tudjanak tervezni. Ám ameddig az EB tiltó határozata él, erre nincs lehetőség.

Hasonló bejegyzések