Anyaország Kiemelt 

Megállapodás született a magyar-szlovén-szerb regionális áramtőzsde létrehozásáról

Aláírásra került a megállapodás, amelynek értelmében az év második felében megkezdheti működését Magyarország, Szlovénia és Szerbia közös áramtőzsdéje, ami nagyban fokozhatja az ellátásbiztonságot minden fél számára. Erről Szijjártó Péter anyaországi külgazdasági és külügyminiszter beszélt Budapesten.

A tárcavezető a BlueSky Project aláírását követően Veljko Kovačević szerb energiaügyi államtitkárral és Bojan Kumer szlovén energiaügyi miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján köszönetet mondott a feleknek az utóbbi hónapokban, években végzett hosszú, sokszor a siker reményével nem kecsegtető munkájukért, hogy végül létrejöhessen a közös regionális áramtőzsde.

Szijjártó beszédében remek hírnek nevezte a háromoldalú megállapodást, amelynek értelmében az év második felében megkezdi működését a szlovén-szerb-magyar villamosenergia-tőzsde.

– Ez egyrészt az ellátásbiztonságot fogja javítani, gyorssá, akadálymentessé téve az áram kereskedelmét országaink között, s természetesen mivel nagyobb piacról és nagyobb mennyiségekről lesz szó, az árak is kedvezőbbek lesznek  – jelentette ki a magyar külgazdasági és külügyminiszter, aki szerint a szervezett regionális villamosenergia-tőzsde jelentős mértékben növeli az ellátásbiztonságot, és megteremti a lehetőséget, hogy a közép-európai térség élen járjon, példát mutasson az egész európai energiaintegráció szempontjából.

– És ne felejtsük, itt európai uniós tagországok és egy európai uniós tagjelölt ország együttműködéséről van szó, így tettünk még egy lépést abba az irányba, hogy a nyugat-balkáni térség energiaintegrációját az Európai Unióban megvalósítsuk – tette hozzá Szijjártó.

Dubravka Đedović szerbiai ügyvivő bányászati ​​és energiaügyi miniszter szerint egyszerűbb és hatékonyabb villamosenergia-kereskedelmet tesz lehetővé a régióban a Szerbia, Szlovénia és Magyarország által létrehozásra kerülő villamosenergia-tőzsde.

– Ez nagy nap az energiarendszerünk gyorsított továbbfejlesztése szempontjából. A Szerbia és Szlovénia által alapított regionális tőzsdéhez Magyarország is csatlakozott, ami által az EMS a szlovén és a magyarországi áramtőzsde 25 százalékának tulajdonosa lesz jelentette ki Đedović, aki az EMS rövidítéssel a szerb nemzeti átvitelirendszer-üzemeltető vállalatra, vagyis az Elektromreža Srbije (EMS) cégre gondolt.

(Balk Magazin nyomán, fotó: balk.hu)

Hasonló bejegyzések