Cserben hagyták a nyugati nagyhatalmak az 1956-os magyar forradalmat?
Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője azt állította, hogy „az álszent és hazug Nyugat az oroszokkal összekacsintva csapdába csalt, majd cserben hagyott bennünket”. Hozzátette: „a történészek máig adósak 1956 teljes és igaz történetének feltárásával”.
Mindkét állítás téves, hamis, és attól tartok, nem a szerző tudatlanságából ered, hanem a jelenlegi kormány külpolitikáját akarja szolgálni a történelmi igazság teljes mellőzésével. Engem személyesen is fölháborít, mert 15 évesen, 1956. október 23-án az elsők között álltam a Bem-szobornál, és naponta jártam a várost, olvastam a lapokat és röplapokat, és ébredtem november 4-e hajnalán a szovjet ágyúk hangjára.
Megértettem, hogy nem abban a szabad és demokratikus Magyarországon fogok fölnőni, ami az előző napokban megszületett, hanem egy önkényuralomban.
Történészként is foglalkoztatott, miért történt ez így, beszélgettem prominens résztvevőkkel, a börtönt megjártakkal, Nyugatra menekült 56-osokkal, és olvastam sok könyvet, keresve a magyarázatot. Senki sem mondott olyant, ami igazolta volna Bencsik vagy Orbán Balázs véleményét.
Tömör cáfolatom:
„az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc a nyugati demokráciák körében példátlan rokonszenvet, majd leverése után sajnálatot váltott ki.”
A teljes cikket itt olvashatja el: https://index.hu/velemeny/2024/10/05/1956-tortenelem-nyugat-tamogatas-szovjetunio-bencsik-andras/
(Jeszenszky Géza)