Illegális bevándorlás: Csaknem 16 ezer határsértőt fogtak el tavaly Magyarországon
Csaknem 16 ezer határsértőt és 132 embercsempészt fogtak el tavaly Magyarországon – közölte Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója ma a TV2 Mokka című műsorában.
Azt mondta, bár ez a szám alacsonyabb a korábbi évekhez képest, mégis komoly feladatot jelentett.
Tavaly a balkáni útvonalon – Görögországban, a szigeteken és a zöldhatáron is – növekedett az érkező illegális migránsok száma. A szerb hatóságokkal közös magyar rendőri fellépés eredményeként év közben áttolódás volt megfigyelhető Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Szlovénia irányába – közölte a főtanácsadó.
A spanyol útvonalon, a tengeren, illetve a Marokkóval közös határszakaszon növekedett az érkezők száma. Olaszország viszont komoly lépéseket tett az illegális migráció visszaszorítása érdekében: Tunéziával, Marokkóval, Líbiával megállapodott, hogy szűrjék meg, tartsák vissza az útba indulást tervezőket. Emellett új megoldást dolgoztak ki: a parti vizeken kívül kimentetteket Albániába szállítják, és ott nyújthatják be kérelmüket. Csak az juthat Olaszországba, aki menekültstátuszt kap – összegezte az elmúlt év tendenciáit Bakondi.
A főtanácsadó hangsúlyozta,
tavaly Európa-szerte az illegális migrációval kapcsolatban negatív jelenségek voltak megfigyelhetők: terrorcselekmények, „tombolások”, a közbiztonsági helyzet romlása, no-go zónák kialakulása, a szociális ellátórendszer feszültségei.
Közlése szerint beváltak a 2024-re megfogalmazott előrejelzések, amelyek szerint folytatódnak az illegális migrációval kapcsolatos problémák, amennyiben az Európai Unió nem tudja felülvizsgálni azt a téves politikáját, amit 2015 óta folytat. A nemzetállamok szintjén ugyanakkor a súlyos következményekkel járó belbiztonsági események miatt szemmel látható változások következtek be. Sajnos ezek egy része – a belső határokon visszaállított ellenőrzések – a schengeni térség fontos vívmányait fenyegetik – hívta fel a figyelmet.
Mint elmondta, egyre több az olyan vélemény, hogy a külső határokat kell őrizni, és mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az Európai Unió határain kívül bíráljuk el a menekültkérelmeket, és csak azok léphessenek be, akik valóban politikai menedékjogra jogosultak.
(mti.hu nyomán)