Újabb szankció érkezett Washingtonból, ezt már nemcsak Szerbia, de az anyaország is megérezheti
Az elmúlt napokban több alkalommal is magasabb árakkal szembesültek az autósok a benzinkutakon. Az iparági szakértők az Indexnek a leköszönő Biden-adminisztráció szankcióival és a kőolajárak emelkedésével magyarázták a drágulást. Az üzemanyagárak drágulása számos termék árába beépül, amit így végül, ha máshol nem, a boltok kasszáinál kell kifizetni.
A világpiacot meghatározó Brent és a WTI típusú kőolajfajták ára (a WTI a West Texas Intermediate rövidítése, amit az Északi-tengeren kitermelt Brent típusú kőolajfajtához hasonlóan szintén referenciaként használnak az olajkereskedelemben) január 8. óta több mint 6 százalékkal emelkedett.
Ennek oka, hogy az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma a napokban szélesebb szankciókat vezetett be az orosz olajat szállító árnyékflottára és a hajóbiztosítást végző cégekre.
Az új szankciók súlyosan érintik az orosz olajexportot, arra kényszerítve Kínát és Indiát, a világ első és harmadik legnagyobb olajimportőreit, hogy több nyersolajat szerezzenek be a Közel-Keletről, Afrikából és az amerikai kontinensről, ami növeli az árakat és a szállítási költségeket.
Az újabb amerikai szankciós csomag komoly kihívásokat okoz Közép-Európának. A Szerbia kőolajellátásában kulcsfontosságú szerepet játszó vállalat szankciós listára helyezése nyomán csökkenhet a régióba érkező nyersolaj mennyisége, ezáltal zuhanni fog az ottani feldolgozás is.
Így jóval nagyobb szükség lesz kész, már finomított üzemanyagokra, azaz benzinre és dízelolajra. A nemzetközi iparági forrásaink szerint a szerb piacon ez akár ellátási problémákat is okozhat, ugyanakkor az amerikai szankciók bevezetése az egész régióban, így Magyarországon is az üzemanyagárak emelkedéséhez vezethet.
(Forrás és fotó: Index)