smart bombEgyéb 

Likvidálások amerikai segítséggel

smart bombTitokban legalább két tucat felkelővezér megöléséhez nyújtott hírszerzési és műszaki segítséget az Egyesült Államok Kolumbiának az elmúlt években – írja vasárnapi számában a The Washington Post. A Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) nevű, szélsőbaloldaliként emlegetett gerillaszervezet és egy kisebb kormányellenes szervezet, a Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (ELN) vezetőinek megsemmisítését egy fedett CIA-program keretében támogatta az amerikai kormány, de nagy segítséget jelentett a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által nyújtott hírszerzési támogatás is a cikk szerint.

A gerillavezérek likvidálását az amerikai titkosszolgálatok valós idejű hírszerzési információkkal és a hagyományos lövedékeket okosbombává fejlesztő GPS-berendezésekkel segítették: az okosbombák a legsűrűbb esőerdőben is képesek eltalálni a kijelölt célpontot. (A 30 ezer dolláros GPS-egységcsomagokkal 2006 óta segítik a kolumbiai fegyveres erőket.)

A titkos kolumbiai program George W. Bush elnöksége idején, 2000-ben kapott jóváhagyást, de folytatódott utódja, Barack Obama alatt is.

A The Washington Post több mint harminc volt és jelenleg is hivatalban lévő amerikai, illetve kolumbiai tisztségviselő megkérdezésével állította össze jelentését a nyilvánosan eddig nem ismert kolumbiai „segélyprogramról”. A megkérdezettek mind névtelenséget kértek, mert titkosított és jelenleg is zajló programról van szó.

A lapnak a CIA nem kommentálta az értesülést. Juan Manuel Santos kolumbiai elnök annyit ismert el, hogy a CIA segítségére volt a bogotái kormánynak „kiképzéssel és tudással”.

A több milliárd dolláros programot titkos forrásokból finanszírozták, elkülönítve attól a kilencmilliárd dolláros – elsősorban katonai – segélytől, amelyben nyilvánosan is részesíti Kolumbiát az Egyesült Államok.

Az amerikai segédlettel likvidált gerillavezérek között említi a Washington Post Raúl Reyest, a FARC második számú vezetőjét, akit kolumbiai területről indított okosbombákkal öltek meg 2008 márciusában egy ecuadori őserdei bázison. Az e támadásban játszott közvetett amerikai szerep sem volt ismert eddig – jegyzi meg a lap.

(mno.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések