Anyaország 

Nagy a baj – Még több szerb és ukrán vendégmunkás kell Magyarországra

Tovább kellene egyszerűsíteni az Ukrajnából és Szerbiából érkező építőipari vendégmunkások magyarországi munkavállalását, hogy a bénító szakemberhiányt legalább átmenetileg, az ágazat hatékonyságjavító fejlesztéseinek végrehajtása idejére enyhítsék – mondta Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke.

A magyarországi építőipari szakemberhiány ma már komolyan veszélyezteti a beruházások befejezésének határidejét, a szakmunkások hiányától mind a köz-, mind a magánmegrendelők szenvednek. A szakma ma nem vonzó a fiataloknak, s a képzés színvonala, tartalma sem igazodik az igényekhez, az új technológiákhoz. Így nem csak a válság miatti pályaelhagyók vagy a külföldre távozottak hiányoznak, az iskolákból sem kerül ki elég új szakmunkás, ráadásul a végzettek képzettsége azt az igazoló papír ellenére sem elégséges – állítják a piaci szereplők.

A megoldást két irányban lehet keresni. Ezek közül a külföldi, EU-n kívüli országból érkező vendégmunkások ideiglenes alkalmazása inkább átmenetileg enyhít a gondokon, míg a termelékenység növelése, az építőipar hatékonyságának javítása tartós megoldást hoz, de csak hosszabb távon segíti ki a szektort a bajból.

Jönnek a vendégmunkások?

A szerb, ukrán vendégmunkások foglalkoztatásának egyszerűsítése érdekében már történtek lépések, de az ÉVOSZ szerint ezek nem elégségesek – mondta lapunknak Koji.

Eddig kilenc építőipari szakmában könnyítették meg a szerbiai és ukrán építőipari munkavállalók foglalkoztatást, az építőiparban azonban mára minden szakma hiányszakmává vált, ezért az elnök szerint indokolt lenne a lehetőségeket az ágazat teljes spektrumára kiterjeszteni.

Emellett magát az ügyintézést egyszerűsítené, ha relációnként egy-egy kormányhivatal foglalkozna a vendégmunkások regisztrálásával, nem pedig az országban az összes – az az egy viszont országos hatáskörű regisztrációt biztosíthatna. Így például az ukrán vendégmunkások a nyíregyházi, a szerbek a szegedi kormányhivatalnál regisztrálhatnának – a most lehetséges 9 hónap helyett jobb volna legalább 2 évre – véli az ÉVOSZ elnöke.

Mindkét országból adott kontingenst fogadhatnánk, ennek nagyságát félévente felülvizsgálhatnák, emellett szakmai feltételeket is támaszthatnának az érkezőkkel szemben, hogy valóban szakképzett, jól használható szakemberek érkezzenek a kivitelezésekre.(napi.hu)

Hasonló bejegyzések