Diktatúrával kötött oktatási együttműködést a magyar kormány
Üzbegisztánnal kötött oktatási, tudományos és kulturális együttműködést a magyar kormány Az adatokat Ungár Péter LMP-s (Lehet Más a Politika) politikus kérte ki.
Ezekből derül ki, hogy Magyarország és az Üzbég Köztársaság kormányai „a két ország közötti baráti kötelékek megerősítése, a népeiket összekötő kapcsolatok megszilárdítása, valamint a két ország közötti oktatási, tudományos és kulturális együttműködés fejlesztése érdekében kötötte meg a megállapodást”.
Az együttműködés lényege, hogy ösztönzik a tudományos és kulturális intézmények, kutatóintézetek együttműködését, oktatók, egyetemi hallgatók és információk cseréjét, különböző rendezvények, könyvvásárok, kiállítások, koncertek lebonyolítását, kutatási eredmények cseréjét.
A miniszter szerint nagy lehetőségek várnak az európai, ezen belül a magyar befektetőkre és exportőrökre.
Érdekesség még, hogy a felek ösztönzik a magyar nyelvnek az Üzbég Köztársaság területén történő és az üzbég nyelvnek a Magyarország területén történő elsajátításához szükséges módszertani, pedagógiai programok megvalósítását. A tervek végrehajtására közös munkacsoportot hoznak létre.
Megjegyzendő, hogy Üzbegisztánt több emberjogi szervezet a világ legkegyetlenebb diktatúrái közé sorolja, mivel az állam minden felett ellenőrzést tart, igazságszolgáltatása pedig nem az emberi alapjogok védelmére épül.
A volt szovjet tagköztársaságot 1991-es függetlenné válása óta évtizedekig kemény kézzel vezető, kegyetlenkedéseiről ismert Iszlam Karimov 2016-os halála után Savkat Mirzijojev lett az ország elnöke, aki óvatos gazdasági reformokba kezdett, és keresi is a kapcsolatot az emberi jogi NGO-kkal, de a rendszer enyhén szólva is tekintélyelvű politikai alapjai nemigen változtak.
A BBC országprofilja szerint az emberi jogokat továbbra sem nem tartják be, nincs valódi politikai ellenzék, az ENSZ pedig megállapította, hogy a mai napig „szisztematikus” a kínzás Üzbegisztánban.
Üzbegisztánban még a Biblia birtoklása is jogsértő.
Feltevődik a kérdés, a magyar kormány vajon miért nem kötött hasonló megállapodást Szerbiával? Annál is inkább, hiszen Orbán Viktor és Aleksandar Vučić „lelki jóbarátok”, egy ilyen projektumban pedig összekötőként szerepelhetne Pásztor István, a VMSZ elnöke, aki amúgy is afféle, a két önkényuralkodó közötti összekötő kapocs…
(Magyar média nyomán)