Anyaország Kiemelt 

Hogyan érzi magát és mennyire egészséges az átlagos magyar?

Az anyaország felnőtt népességének közel 90 százaléka minimum kielégítőnek tartja egészségi állapotát, noha a lakosság 45 százaléka krónikus betegséggel küzd, s a magyarok mintegy 60 százalékát valamilyen mértékben korlátozza betegsége a napi teendőiben – derül ki az Európai Lakossági Egészség Felmérésből.

Az anyaországi magyarok 45 százaléka valamilyen krónikus – legalább 6 hónapja, vagy előreláthatólag legalább 6 hónapig tartó – betegséggel küzd. Nemek szerinti bontásban a nők fele, a férfiak 40 százaléka érintett, a nők túlsúlyának aránya minden felnőtt korcsoportban jellemző. A betegségek és a kor előrehaladása összefügg, a 35-64 évesek 46, a 65 évesek és idősebbek 80 százaléka kénytelen valamilyen krónikus betegséggel együtt élni.

A krónikus betegségek éllovasai a magasvérnyomás-betegség, a mozgásszervi, valamint a szív- és érrendszeri betegségek.

A háztartási tevékenységeket illető időskori korlátozottság terén az európai országok 38-as rangsorában Magyarország a 24. helyen áll – a többi visegrádi országot megelőzve -, de jócskán lemaradva az uniós átlagtól, sőt a szomszédos Szlovéniától és Horvátországtól is.

A lakosság kétharmada (a nők 72, a férfiak 62 százaléka) naponta legalább egyszer eszik friss zöldséget, gyümölcsöt, ez némi csökkenés a 2009-ben mért eredményekhez viszonyítva.

A magyarok 18 százaléka diétázik, legmagasabb arányban a cukorbeteg-diétát (6 százalék), valamint a só-, illetve energiaszegény diétát (2-2 százalék) követik.

A 15 éves és idősebb magyar lakosság 7 százaléka fogyaszt alkoholt naponta, közel negyedük viszont teljes mértékben absztinens.

Az önbevallott adatok szerint minden huszadik felnőtt nagyivó, a férfiak közül minden tizedik, a nőknél viszont csak alig több mint minden századik.

A nagyivás az idős férfiak körében a leggyakoribb, közülük minden hetedik iszik alkoholt rendszeresen nagyobb mennyiségben.

(napi.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések