Ebben is hasonlít szerb barátjára, Vučićra: Orbán Viktor dühös a horvátokra
Különös adok-kapok helyzet jellemezte Magyarország és Horvátország viszonyát az elmúlt hetekben. Több pozitív gesztus után pár napja megfagyott a levegő, Orbán Viktor gyakorlatilag megfenyegette Horvátországot.
Mi volt a háttérben? – teszi fel a kérdést az Index.hu, melynek írására egyes szerb portálok is hivatkoznak.
Az elmúlt egy év magyar–horvát viszonyában látszólag nem történt semmi izgalmas, mégis óriási fordulatokat észlelhettünk – olvasható a lapban. Dióhéjban:
- Magyarország jó ideig nem támogatta azt, hogy Horvátország az OECD tagja legyen, és elsősorban Szijjártó Péter külügyminiszter nem is rejtette véka alá, hogy ennek a Mol és a horvát állam konfliktusához van köze, az INA körül kialakult helyzetben:
„Magyarországnak elvi álláspontja van, a horvát kormány a Mollal szemben egy nemzetközi választottbírósági eljárást indított, ezt elveszítette, azonban az ítélet végrehajtása helyett annak figyelmen kívül hagyása mellett döntött”
– mondta el többször is a külügyminiszter.
- Aztán eljött szeptember 12-e és a magyar kormány szempontjából kulcsfontosságú szavazás a Sargentini-jelentésről. A kormányzó Andrej Plenković miniszterelnök pártja, a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) mind a három európai képviselője egyaránt a Sargentini-jelentés elutasítása mellett döntött. A Fidesz vezetése elérzékenyült.
- Azt természetesen nem tudhatjuk, hogy a magyar kormánynak rendkívül fontos, 448–197 arányban elveszített (48-an tartózkodtak) szavazás előtt volt-e bármilyen konkrét alku, de forrásaink szerint a magyar kormány álláspontja egyértelműen ekkor változott meg Horvátország OECD-tagságával szemben.
- Igen ám, de a kormány azt is remélte, hogy a magyar gesztust horvát gesztus is követi. A horvát kormány egyáltalán nem ilyen irányba indult, hanem sikerrel kezdeményezte az Interpolnál, hogy Hernádi Zsolt Mol-vezért újra tegyék red notice-ra, vagyis körözési listára.
- Orbán kifakadt, gyakorlatilag megfenyegette a horvát kormányt. A magyar kormány szempontjából óriási siker lett volna, ha elbukik a Sargentini-jelentés, ezért „megérte volna” adni ezt-azt a mellette kitartóknak (a horvátok mellett például Romániának, vagy Lengyelországnak), de végül kevés volt a szavazat.
Ám a legjobban a horvátoknak dörgölt oda. Gyakorlatilag nyíltan megüzente a horvát kormánynak, hogy tüskének érzi a köröm alatt a Mol problémáját. Elmondta, hogy eddig a Molról szóló vitát gazdasági és cégvitának tekintette, mert ha a Mol problémát fölemeljük a horvát–magyar államközi kapcsolatok szintjére, az a magyar állam részéről egy erőteljesebb föllépést fog indokolni, és az mérhetetlenül le fogja rontani a horvát–magyar kapcsolatokat.
„Sokkal jobban járunk mindketten, hogyha a magyar részről ezt a konfliktust, amit ők már elrontottak, mert ők már kormányszintre emelték, mi vállalati szintű, jogi konfliktusnak tartjuk”
– mondta még Orbán.
(Index nyomán)