Hatalmi átrendeződés Magyarkanizsa Községben?!
Mint ismeretes egy képviselő Magyarkanizsa Község Képviselő Testületében először kilépett a Demokrata Párt frakciójából, most pedig a legutolsó információk szerint belépett a VMSz-be. Eredetileg a 2012-es választások után a VMSz 11 a Demokrata Párt pedig 9 mandátummal kezdte meg (több koalíciós szerződés egyoldalú fölbontása után) a Ligával a kormányzást. Azóta a Demokrata Párt átesett egy meglehetősen forrongós időszakon, hatalmi válság, elnökségi-tagsági csere, funkcionáriusok leváltása stb… stb… és itt nyugvó pozíciót vesznek a történések. Vagy mégsem?
Ki kell tekinteni egy sokkal szélesebb hatalmi szintre ahol a DP elveszítette Belgrádot, majd a párt a különböző belső konfliktusok és megoldatlan feszültségek miatt 2 részre szakadt Dragan Đilas és Boris Tadić vonalon, kezdetben elvben és kommunikációban majd gyakorlatban is amint Boris Tadić megalakította új pártját. Kérdezheti a tisztelt olvasó, hogy ennek milyen következményei vannak?
A kettészakadás Vajdaság szintjén is megfigyelhető, kilépések várhatóak a tartományi parlamentben, pláne azok után, hogy az Új Demokrata Párt (NDS) koalíciós megállapodásokat kötött több párttal, olyanokkal is akik a vajdasági hatalom részei. Kérdés, hogy mikor kerül sor tartományi szinten szakadásra, valamint ez kihathat-e a koalícióra (a VMSz búzakalász politikája miatt –arra hajlok amerről a szél fúj – folyamatos a Ligás kritika) és vezetet-e a fölbomlásához. Ez lokális szinten már több községben megtörtént és vezető funkcionáriusok is kiléptek a DP-ből és csatlakoztak az NDS-höz.
Mi köze van mindennek Magyarkanizsa Községhez? A DP 9 taggal a kormányzó hatalom része. Ez a 9 8-ra zsugorodott, megtörténhet egy átállás a NDS-be elvi és gyakorlati okok miatt. A Liga kitart a VMSz mellett, így a 11 : 9 : 2-es arány valójában az új átigazolóval 14 : 8-hoz. Ez annyit jelent, hogy a VMSz-nek csupán 1 személyre van szüksége hozzá, hogy a triumvirátus helyett duális koalíciót alakítson ki, kilőve a DP-t a képből (összesen 29 képviselő van és 15 kell a többséghez). Vita tárgyát képezi, hogy ennek mekkora a valószínűsége, mindenesetre adottak a következő kérdések, hogy a jelenlegi helyzetben:
1. Mi az érdeke a VMSz-nek és fog-e lépéseket eszközölni vagy sem?
2. Mit tesz a DP, hogy a párt egységes maradjon és ne legyenek további „átigazolások”?
3. Ha megtörténik a szakadás vagy történik átpártolás bárhonnan a VMSz javára (akár egy „független” képviselő részéről) akkor hogyan tudja megőrizni (meg tudja-e őrizni) hatalmi pozícióját a DP?
Dobó Róbert
UKROK – Szóvivő