Kitüntetik Matuska Mártont
Magyar Örökség-díjjal tüntetik ki az 1944-45-ös délvidéki tragédia tényfeltáró újságíróját, Matuska Mártont.
Matuska Márton publicistát, az 1944-es délvidéki magyarellenes vérengzések kutatóját a hétvégén Magyar Örökség-díjjal tüntetik ki. Az újságíró munkája elismerése kapcsán azt tartotta legfontosabbnak elmondani, hogy a tényfeltárás a Vajdaságban még korántsem fejeződött be, és máig nem épülhetett meg az ártatlan áldozatok emlékműve Újvidéken, ahol 1944-45-ben a legtöbb magyarnak kellett meghalnia. A kutató nem tartja véletlennek, hogy a vajdasági levéltárból éppen az újvidéki kivégzettek névsorát tartalmazó dossziék tűntek el.
Az újvidéki magyarok 24 éve rendre megemlékeznek az ártatlan áldozatokról, de méltó emlékmű azóta sem épülhetett. A városvezetés az évről évre lerakott kereszteket a köztisztasági vállalat munkásaival hordatta el a temetőből, mondta el a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsorában Matuska Márton. Hozzátette: az emlékmű most is olyan szerény, mint az első alkalommal volt. A temető egyik részében első világháborús magyar honvédtemető volt, amely szeméttel volt letakarva. Az emberek tonnaszámra takarították el róla a szemetet, és a katonasírok emlékköveiből, vaskeresztekből hordtak össze egy kis halmot, valamint egy csonka turulszobrot is találtak. Ezen a helyen szoktak emlékünnepséget tartani.
A történelmi VMDK újvidéki körzeti szervezetének elnöke 2000-ben Makovecz Imrétől kért segítséget. Az építész által megtervezett, csonka tornyú kápolnát ábrázoló emlékmű azonban azóta sem készülhetett el. Matuska Márton elmondta: politikusokat, diplomatákat hívtak, hogy lássák, milyen méltatlan körülmények között zajlik a megemlékezés, és támogatókat szerezzenek a Makovecz tervezte emléktorony építéséhez. Matuska Márton hozzátette: Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke az ügyük mellé állt. A Honvédelmi Minisztérium egyik, a katonasírok ápolásával megbízott szakértője pedig azt javasolta, hogy az emléktorony egyszerre emlékeztessen a magyar áldozatokra és az első világháborús katonaáldozatokra is.
(hirado.hu nyomán)