„Jugoszláviában felfordult a rend, az egész országban lopások, gyilkosságok napirenden”
100 éve írták a lapok:
Jugoszláviában felfordult a rend.
Belgrád. A Südslavische Korrespondenz közli, hogy az egész országban lopások, gyilkosságok vannak napirenden, a közbiztonság teljesen felbomlott, a népet megvadították az ingyen földosztással. A fővárosban százezer cenzúrázatlan újság hever.
Noha a belügyminisztérium rendeletet adott ki a postaforgalom lebonyolítására, a posta Budapest számára mégsem fogad el semmiféle küldeményt sem.
Horvátok a Karađorđevićek ellen.
Zágráb. A közalkalmazottak szövetségének vezetőjét és több magas állású hivatalnokot letartóztattak, mert részesei voltak egy most felfedezett összeesküvésnek. Az összeesküvés szálai Zágrábba, horvát megyékbe és Szlovén területekre terjednek ki s célja a Karađorđević dinasztia megbuktatása volt.
Felosszák a volt monarchia vasúti felszereléseit.
Bukarest. Az antantnak egy bizottsága tárgyal most Bécsben, melynek az a feladata, hogy a volt monarchia összes vasúti felszereléseit Ausztria, Magyarország, Cseh-Szlovákia, Románia és Jugoszlávia között felosszák. Az érdekelt országok képviselői is részt vesznek a tárgyalásokon.
A csehek újabb atrocitásai.
Sátoraljaújhely. Az ungmegyei Alsódomonya község görögkatolikus plébánosát, Jaczkovics Sándort, cseh katonák bosszúból megölték, mert a falu lakosságát arra intette, hogy ne kövesse a cseh katonák erkölcstelen életmódját. A szomszédos felsődomonyai római katolikus papot hasonló okból halálra keresték, ő azonban az erdőkben bujdosva menekült üldözői elől, végül pedig az izgalmak hatása alatt megőrült. Nagyberezna plébánosát Fialkovszky Józsefet véresre botozták.
(Esztergom és Vidéke, 1920. február 4 / 27. szám)
A békedelegáció 9-én utazik Párisba.
Budapest, február 3. Huszár Károly miniszterelnöknél ma délelőtt konferencia volt, amelyen részt vettek gróf Apponyi Albert, a magyar békedelegáció elnöke, dr. Popovics és gróf Teleki Pál főmegbízottak, továbbá gróf Somsich külügyminiszter. Az értekezlet a béketárgyalások anyagával foglalkozott. A magyar békedelegáció, értesülésünk szerint, e hónap 9-én, hétfőn utazik vissza Párisba.
Amerikai lap a magyar kívánságokról.
Neuilly, február 3. (MTI szikratávirata) A Chicago Tribune egyik legutóbbi számának első oldalán cikket közöl arról, hogy Magyarországon népszavazást követelnek és Wilson 14 pontjához ragaszkodnak. A cikk ismerteti a magyar kívánságokat, anélkül azonban, hogy kommentálná őket, de kiemeli, hogy a békeszerződés több mint hárommillió magyart elszakít az országtól és hogy a fegyverszüneti szerződést abban a reményben írták alá, hogy a híres 14 pontot be fogják tartani.
A spanyol-nátha a fővárosban.
Budapestről jelentik: A tiszti főorvosi hivatal mai jelentése szerint a főváros területén kedden 495 új spanyol-megbetegedés fordult elő és a járványnak 53 halottja volt. Dr. Szabó Sándor tiszti főorvos kijelentette, hogy a járvány jelenleg stagnál és a mai kimutatásban csak látszólagos a csökkenés, mert ünnepi napon nem szívesen mennek a betegek kórházba. A halálozás, sajnos, jelenleg sokkal nagyobb, mint két évvel ezelőtt volt.
Somogymegye Horthyt kívánja kormányzónak.
Kaposvárról jelentik: Somogy vármegye február 2-án megtartott közgyűlésén egyhangú lelkesedéssel elfogadta gróf Hoyosnak indítványát, hogy Somogy vármegye a Vas vármegyei felirathoz hasonló feliratot küldjön és követelje Horthy fővezérnek kormányzóvá való megválasztását
(Forrás: Délmagyarország, 1920. február 4, 9. évfolyam / 27. szám)
Román erőszak.
Dr. Glattfelder Gyula csanádi püspököt a románok letartóztatták, mert többször felszólalt a sanyargatott magyarság érdekében sőt kijelentette, hogy a pápánál fog védelmet keresni a román erőszak ellen.
A román miniszterelnök Neullyben intrikál.
A francia lapok beszélgetést közölnek, amit Vajda-Vojvoda folytatott újságírókkal. Vajda úr hangoztatja, hogy milyen szabadságot biztosított Románia Erdélynek és Magyarországnak. Ugyancsak ezek az újságok ennek az ellenkezőjéről is tudnak, mert alig egy-két sorral alább hírül adják, hogy Románia egész területére kihirdették a statáriumot.
(Egri Népújság – napilap, 1920. február 4 / 27. szám)
Köztársaság vagy királyság?
A magyarországi viszonyokról újabban az hírlik, hogy egyenlőre a köztársasági kormány-forma mellett megmarad az ország. Állítólag a hazatért békedelegátusok hozták azt a figyelmeztetést magukkal, hogy királysági mozgalmakat legalább a kormány hivatalosan ne támogasson.
A félelem főképp a trónvesztett Habsburgokra vonatkozik, kiket sem Franciaország, de meg a csehek és osztrák-németek is úgy látszik veszélyeseknek látnak. Hír szerint Magyarországon az az álláspont, hogy Apponyi Albert legyen az ország ideiglenes kormányzója, akit a nemzetgyűlés akar ideiglenesen megválasztani erre a méltóságra.
(Forrás: Békés, 1920. február 4, 52. évfolyam / 11. szám)